Jeta Osh Qef
Home

E pabesueshme/ Çfarë ndodh nëse përplasen dy yje, kjo është dhurata që zbret nga qielli
Nga: D.Cani | Publikuar më: 16.10.2017, 18:24

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share
A e keni menduar ndonjëherë se çfarë ndodh kur përplasen dy yje? Shkencëtarët kanë arritur të zbulojnë të pabesueshmen së fundi.

Ata kanë kapur momentin e përplasjes së dy yjeve gjigante, 130 milionë vite dritë larg nesh dhe rezultati është një sasi e madhe ari.

Pra, nga përplasja mes dy yjesh prodhohen miliarda tonë ar, që mendohet të arrijnë në një masë totale më të madhe se masa e Tokës.

Kanë qenë superdetektorët e vendosur në Uashington dhe në Luiziana të Shteteve të Bashkuara ata që kanë kapur këtë përplasje, që njihet si Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory.

Kjo është me të vërtetë një surprizë dhe një zbulim i madh përsa i përket teknologjisë dhe botës së hapësirës e shkencës.

01-neutron-star-merger.adapt.590.1