Jeta Osh Qef
Home

“Mos lyeni flokët se jeni të rrezikuara të sëmureni”, mjeku ngre alarmin
Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: Wed Oct 18

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Kirurgu Kefah Mokbel, i cili punon në spitalin e Londrës ka ngritur alarmin se lyerja e flokëve tek femrat shkakton kancer.

Mjeku ka thënë për “Daily Mail”:

Femrat që lyejnë flokët e tyre më shumë se 6 herë në vit janë më të rrezikuara nga kanceri i gjirit. Rezultatet e studimit që kemi kryer tregojnë më së miri se ekspozimi ndaj bojërave të flokut ndikon direkt në shfaqen e kancerit të gjirit".

Këshilla kryesore që ky mjek ka dhënë është që femrat të përdorin ngjyrues natyral dhe të kryejnë kontrolle të shpeshta.