Jeta Osh Qef
Home

Mos u ankoni nga gërhitja e atij që flini me të, shqetësohuni për sëmundjen e rrezikshme të tij
Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: Mon Nov 13

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Gërhitja gjatë natës nuk është vetëm një shqetësim akustik, në fakt ai që duhet të shqetësohet është personi i cili gërhet edhe pse ai nuk e dëgjon veten.

të gjithë personat që vuajnë nga gërhitja janë të ekspozuar nga rreziku i zhvillimit të sëmundjes së Alzheimer-it.

Studime të reja bëjnë me dije që personat, të cilët gërhasin sapo i zë gjumi kanë ndërtuar një proteinë toksike në trurin e tyre që quhet “beta-amyloid”. Kjo proteinë me përmbajtje toksike nxit në mënyrë permanente sëmundjen e Alzheimer-it, e cila dëmton frikshëm memorien tuaj.

Proteina “beta-amyloid” formohet si pasojë e pengesave në frymëmarrje e cila sjell edhe gërhitjen.

Ashtu si çdo gjë që ka një zgjidhje edhe gërhitja ka “ilaç”. Ka trajtime specifike që përdoren për të qetësuar gërhitjen dhe për të rritur qarkullimin e oksigjenit dhe për parandalimin e Alzhaimer.