Jeta Osh Qef
Home

National Geographic: Vizitoni Shqipërinë
Nga: S.Bardhi | Publikuar më: 12.12.2017, 11:42

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share
Revista prestigjioze National Geographic ka publikuar një listë me vendet më tërheqëse si një këshillë për turistët gjatë vitit 2018.

Në seksionin e udhëtimeve, kjo renditje e vendeve që duhet vizituar është ndarë në 3 kategori: Qytetet që duhet të vizitohen; Kultura që duhet parë dhe Natyra që duhet shijuar.

George Stone, kryeredaktori i Nat. Geographic është shprehur:

Pyetja që hasim më shpesh nga 9.6 milionë lexuesit tanë është “Ku duhet t’i kaloj pushimet?”. Përgjigja jonë janë këto 21 destinacione nga e mbarë bota.”

Destinacionet që nuk duhen humbur për vitin 2018 sipas National Geographic janë:

Qytetet që duhet të vizitohen

Dublin, Irlandë

Malmo, Suedi

Pnom Pen, Kamboxhia

San Antonio, Teksas

Santiago, Kili

Sidnej, Australi

Tbilisi, Gjeorgji

Kultura që duhet parë

Klivlend, Ohajo

Frisland, Holandë

Harar, Etiopi

Labrador, Kanada

Oaksaka, Meksikë

Tutuan, Marok

Vjenë, Austria

Natyra që duhet shijuar

Shqipëria

Jordan Trail, Jordani

Provinca Zhuzhu, Argjentinë

Madagaskar

Oahu, Havai

Ruaha, Tanzani

Parku Kombëtar Seoraksan, Kore e Jugut.

Pra, Shqipëria duhet vizituar për natyrën, të vetmin aset që na ka mbetur, por që përditë e shohim se si “kafshohet” nga pakujdesia dhe babëzia e oligarkëve politiko-ekonomikë.