Jeta Osh Qef
Home

Ndërron jetë Rexhep Çeliku, artisti i madh humbet betejën me sëmundjen e rëndë
Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: Fri Jan 12

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një lajm i hidhur nga bota e artit këtë ditë, pasi solisti i parë i Ansamblit të këngëve dhe valleve shqiptare Rexhep Çeliku ka ndërruar jetë.

20171113_144729_12111724-4_ApO6NE9-1024x683

Sipas burimeve të para, Rexhep Çeliku, 63 vjeç, vuante nga një sëmundje e rëndë dhe u nda nga jeta në mëngjesin e sotëm rreth orës 02:30.

Liliana-Cingi-e-Rexhep-Celiku

Vetëm para pak ditësh Çeliku u nderua nga presidenti me titullin “Nderi i kombit”, por mbante edhe titullin “Mjeshtër i madh”.

celiku

Çeliku do i mungojë skenës shqiptare dhe vështirë të zëvendësohet talenti i tij. Ai e filloi karrierën e tij si solist prej vitit 1976 dhe në reportorin e tij artistik numëron rreth 8 mijë shfaqje, ku ka interpretuar 32 mijë role brenda dhe jashtë vendit.

Foto-Rexhep-çeliku-1-Kopie

946218_402558286529381_1503424890_n