Jeta Osh Qef
Home

Filmohet vrasja për së gjalli e korkodilëve, imazhet nga ku dalin portofolet luksoze të thyejnë zemrën
Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: Sun Jan 14

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Kujdes: Pamje të rënda në vijim.

Vrasja mizore e kafshëve dhe bota e modës shkojnë krah për krah në shumicën e kohës dhe një shembull i qartë janë krokodilët që vriten me qëllim krijimin e lëkurës për çanta dhe portofole.

Noticia-13437-muerte_cocodrilo_portas

Ka shumë kafshë që janë në rrezik zhdukjeje për shkak të veprimit të njeriut, sepse njerëzit kanë zhveshur specie e tyre me qëllim të gjetjes së diçkaje të vlefshme, në këtë rast lëkura.

2016-03-19-My-Hiep-Krokodilfarm-My-Hiep-Vietnam-P1070072-c-PETA-D

Por nuk duhet harruar pa përmendur edhe fildishi që nxirret pasi një elefant vritet, apo brirët e rinocerontëve.

Shumë marka të modës sot përdorin lëkurën e krokodilëve që të krijojnë produkte dhe dizajnë ekskluzive për njerëzit e pasur, të cilët paguajnë shifra marramendëse vetëm për të pasur çantë apo portofol me lëkurë origjinale të krokodilit.

vietnam_crocodile_skin_trade_investigation_screenshot_8

Megjithatë, shumë pak e dinë se çfarë ndodh realisht pas “skenës”, se si ato kafshë të gjora kalojnë nëpër ferr para se të vriten që një i pasur të ndihet i veçantë.

Këtë herë ishte organizata PETA që denoncoi mizorinë ekstreme me të cilën janë vrarë krokodilët në Vietnam dhe vazhdojnë të vriten akoma.

vietnam_crocodile_skin_trade_investigation_screenshot_10

Së pari kafsha merr disa goditjeve elektrike, dhe ndërsa bëhen të palëvizshëm priten pak në qafë në qafë, ku në atë prerje fusin disa shufra metalike ku thyejnë shpinën e tij, ndërsa krokodilët janë ende gjallë.

2016-04-21-Krokodilfarm-My-Hiep-Vietnam-c-P1050475-c-PETA-Asia-1

Pastaj ata ndjejnë që shufrat rrëshqasin nën lëkurën e tyre dhe vuajnë një orë të gjatë agonie pasi vdesin duke humbur shumë gjak.

Kujdes: Pamje të rënda.

Një ekspert i zvarranikëve tha për PlayGround, se ju mund të shihni edhe se si disa krokodilë lëvizin kur ata kanë hequr tashmë të gjitha lëkurën e tij, duke treguar agoninë e zgjatur që është e tmerrshme.