Jeta Osh Qef
Home

Tetë dobitë kryesore të verës së kuqe, me siguri këto nuk i dinit
Shkruar nga: D Cani | Publikuar më: Sat Jan 20

 • Share
 • Share
 • Share
 • Share
Me siguri mund vetëm të keni dëgjuar se vera nuk të bën mirë, pasi në fund të fundit alkool është.
Një gotë verë e kuqe jo vetëm që ju qetëson pas një dite të gjatë, por sipas studimeve ka dhe përfitime të habitshme në shëndetin tonë.
Studiuesit në Harvard kanë zbuluar se vera e kuqe ka disa dobi, duke filluar nga forcimi i sistemit imunitar, e deri te mbrojtja e sëmundjeve të zemrës e qarkullimit të gjakut.
Ky fakt vlen për konsumimin në sasi të limituar, një gotë për femrat dhe jo më shumë se dy për meshkujt.
Tetë dobitë kryesore të verës së kuqe:
 1. Zgjat jetën
 2. Forcon memorien
 3. Mbron nga sëmundjet e zemrës dhe të qarkullimit të gjakut
 4. Ndihmon shëndetin e syve
 5. Ul nivelin e kolesterolit
 6. Ul rrezikun e kancerit 
 7. Ndihmon në parandalimin e ftohjes
 8. Ruan shëndetin e dhëmbëve

red-wine-glasses