Jeta Osh Qef
Home

Viti i triumfit, tre këngëtarë shqiptarë në Eurovizion
Shkruar nga: L Çela | Publikuar më: Sun Feb 11

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Festivalin evropian i këngës, që do të këtë vit mbahet në Portugali, por duket se është dëshmia më e mirë e talentit që rrjedh në venat e shqiptarëve.

Kjo për shkak se në Eurovision 2018  do të marrin pjesë 3 këngëtarë shqiptarë.

Eugent Bushpepa do të përfaqësojë Shqipërinë, ndërsa, ndërsa Ermal Meta në duet me Fabrizio Moro pasi fituan një natë me parë Sanremo, kanë te drejtë të përfaqësojnë Italinë në Eurovizion.
Por pjesëmarrëse do të jetë edhe Eleni Foureira këngëtarja me origjinë nga Fieri do të përfaqësojë Qipron

Kjo është hera e parë që në Eurovizion ka kaq shume këngëtarë shqiptarë.

Këtë vit Eurovizion mbahet në kryeqytetin portugez Lisbonë, me datat 8,10 dhe 12 maj.