Jeta Osh Qef
Home

Numri dy i Austrisë kundër Kosovës, Kancelari “e kap prej veshi” dhe e nxjerr para mediave
Shkruar nga: L Çela | Publikuar më: Wed Feb 14

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

kurz_1518620134-6746888 (1)

Deklaratat e numrit dy të qeverisë austriake deklaroi se ishte kundër Pavarësisë së Kosovës, duket se kanë "xhindosur" kancelarin Sebastian Kurz.

Lideri më i ri në Evropë, e "ka marrë prej veshi" zëvendës-kancelarin Heinz Christian Strache dhe kanë dalë para mediave.

Në një konferencë para mbledhjes së qeverisë austriake, Kancelari Kurz  tha se çështja e njohjes së Kosovës është e përfunduar dhe theksoi se Austria mbështet Prishtinën në rrugën e saj Evropiane.

Kurz u shpreh se:

Austria ka një kohë të gjatë që e ka njohur Kosovën dhe ky qëndrim nuk do të ndryshojë në të ardhmen”.

F160516IH05-e1508179695541

Konferenca e drejtëpërdrejtë erdhi pasi deklaratat e Strache kanë nxitur një sërë reagimesh në Kosovë, Serbi dhe në rajon si dhe të politikanëve të ndryshëm europianë.

Më i ashpër ka qenë europarlamentari gjerman, Bernd Posselt, i cili ka kërkuar për dorëheqjen e zëvendëskancelarit austriak, Heinz-Christian Strache, pasi vuri në pikëpyetje shtetësinë e Kosovës.

Sipas Posselt, Strache është njeri i Vladimir Putin në Bashkimin Evropian.

Kush është Sebatian Kurz, miku më i ri i Kosovës?

methode%2Fsundaytimes%2Fprod%2Fweb%2Fbin%2F3b46daee-b66a-11e7-b205-f12f74cd90f3

Ai është vetëm 31 vjeç dhe mund të bëhet një nga liderët më të fuqishëm të Evropës.

Sebastian Kurz u bë një emër i njohur për politikën kombëtare e ndërkombëtare në vitin 2013, kur vetëm 27 vjeç u bë ministri i jashtëm i Austrisë .

Ai tërhoqi vëmendjen e mbarë botës pas fotografive me homologët e tij, duke përfshirë Sekretarin amerikan të Shtetit John Kerry dhe ministrin iranian Javad Zarif.

Megjithëse e vogël , me një popullsi sa ajo e Londrës, Austria është përpara vendeve si Britania e Madhe, Gjermania dhe Kanadaja sipas Bankës Botërore.

methode%2Fsundaytimes%2Fprod%2Fweb%2Fbin%2F7364e502-bbf5-11e7-a88a-7ceda98474bd

Kurz ka mbrojtur rolin e tij në bisedimet e rëndësishme të marrëveshjes me Iranit, një raund i të cilave u mbajtën në Vjenë.

Kurz gjithashtu ka shkaktuar debate me disa nga pozicionet e tij politike, të tilla si thirrjet për të forcuar kufijtë e jashtëm të BE-së dhe për t’i dhënë fund shpëtimit të refugjatëve në Mesdhe nga OJQ-të, duke nxitur gazetat  gjermane ta akuzonin politikanin se është "zemërgur” dhe i pandjeshëm.JOQ