Jeta Osh Qef
Home

Bëni dush çdo ditë? Ky është problemi i madh që i hapni trupit tuaj
Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: Sat Apr 21

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

auto_Screenshot_221524334131

Dushi i bërë çdo ditë mund të rrisë rrezikun e infeksionit tek njerëzit, paralajmërojnë ekspertët.

Doza e tepërt mund të zvogëlojë hidratimin e lëkurës, duke shkaktuar që ajo të atë të bëhet e thatë dhe plasaritur, e cila lejon mikrobet të hyjnë, sipas ekspertit të sëmundjeve infektive Dr. Elaine Larson nga Universiteti “Columbia”.

Ajo shton se shumica e njerëzve lahen me besimin se do të zvogëlojnë rrezikun e tyre ndaj sëmundjeve, megjithatë, ndërsa në të vërtetë dushi më së shumti heq vetëm erën e trupit.

Dr. Brandon Mitchell, asistent profesor i dermatologjisë në Universitetin e Xhorxh Uashingtonit, shton se larja heq nga lëkura vajrat e saj natyrale, të cilat mund të prishin bakteret “të mira” që mbështesin sistemet imunitare të njerëzve.

Sipas Dr. Mitchell, banja vetëm një herë ose dy herë në javë zakonisht është e mjaftueshme për shumicën, ndërsa një dush ditor nuk është i nevojshëm.