Jeta Osh Qef
Home

Ushtria izraelite bombardon nga ajri Hamasin
Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: Thu May 17

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

aeroplan-luftarak

Ushtria izraelie ka bombarduar një kompleks ushtarak të prodhimit të armëve në Rripin Verior të Gazës ditën e stome.

Sipas ministrisë palestineze të Shëndetësisë, një person mbeti i plagosur rëndë.

Forcat izraelite hapën zjarr ndaj brenda territorit palestinez dhe asnjëri nga trupat nuk mbeti i plagosur.

Të hënën snajperët izraelitë vranë pothuajse 60 palestinezë që protestonin përgjatë kufirit me Gazën, ndërsa një ceremoni u mbajt në Jeruzalem për të shënuar transferimin e ambasadës amerikane nga Tel Avivi në qytet.

Dhjetëra mijëra njerëz kanë protestuar përgjatë kufirit të Gazës me Izraelin që nga 30 marsi, duke kërkuar që refugjatët palestinezë të lejohen të kthehen në shtëpitë e tyre tani brenda Izraelit, raporton “Lexo”. Javët e protestave masive dhe përplasjeve përgjatë kufirit tani mund të arrijnë një fund pasi filloi muaji i shenjtë i Ramazanit.

Numri i të vdekurve të hënën çoi në dënimet ndërkombëtare të Izraelit dhe thirrjet për një hetim të pavarur. Izraeli i ka hedhur poshtë këto thirrje, duke thënë se veprimet e tij janë të nevojshme për të ndalur infiltrimet masive nga enklava palestineze.

Ajo ka akuzuar Hamasin, me të cilin ka nisur tre herë luftën që nga viti 2008, për të kërkuar për të përdorur demonstratat si mbulim për të kryer dhunën. Hamasi ka mohuar pretendimet e Izraelit që ka orkestruar demonstratat, duke thënë se i mbështet ato, por se ato janë organizuar në mënyrë të pavarur.

E premtja, dita kur zakonisht protestat mbizotërojnë, do të jetë një test kyç nëse raundi aktual i trazirave do të vazhdojë në çdo nivel. Demonstratat fillimisht kishin për qëllim përfundimin më 15 maj, por zyrtarët e Hamasit kanë thënë se duan që ata të vazhdojnë.

Ministrat e Jashtëm arabë do të mbajnë një takim të jashtëzakonshëm të enjten në Kajro për të diskutuar dhunën në kufi. Të mërkurën presidenti i Egjiptit, Abdel Fatah al-Sisi, tha se zyrtarët e tij ishin në komunikim me të dyja palët “në mënyrë që kjo gjakderdhje të ndalet”.