Jeta Osh Qef
Home

Vodhi dy pula, 41-vjeçari dënohet me dy vite burg nga Gjykata e Shkodrës
Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 07/07/2018 23:03

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Për dy pula të vjedhura mund të përfundosh në burg dhe të dënohesh jo pak por dy vite burg.

Mund t’ju duket shaka mirëpo kjo ndodh pikërisht në drejtësinë shqiptare, e cila i ka dhënë këtë dënim një qytetari nga Shkodra pasi vodhi dy pula.

Në fakt ai u dënua me dy vite burg por dënimi iu ul në një vit e katër muaj.

Vendimi për këtë dënim është marrë nga Gjykata e Shkodrës rreth dy javë më parë, ndërsa rasti është apeluar.

Personi në fjalë qëndron i burgosur prej janarit të këtij viti e megjithatë gjykata nuk është mjaftuar me këtë ndëshkim për dy pulat e vjedhura.

Rasti është dërguar në redaksinë e JOQ nga një tjetër qytetar, i cili shkruan:

Makabriteti I Gjykatës së Shkodrës. A kanë Zot këta gjyqtarë që e dënojnë tjetrin për dy pula,e në komisariate lirohen njerëzit që kapen me armë në brez. 1.4 vite burg për vjedhjen e dy pulave."

Rasti në fakt është skandaloz po të kujtojmë vetëm deklaratën e pak ditëve mëparë të ambasadorit Lu, i cili tha se dështimi më i madh i drejtësisë shqiptare është mosarrestimi I Klement Balilit ose “Eskobarit të Ballkanit”.

Me sa duket gjyqtarët dhe drejtësia shqiptare në pamundësi për të kapur kriminelët e mëdhenj,trafikantët apo vrasësit, dënon dikë që mund të ketë vjedhur dy pula edhe nga uria.