Jeta Osh Qef
Home

Këto janë disa nga arsyet se pse duart ju rrinë gjithmonë të ftohta
Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 10/11/2018 0:04

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Shpesh, duart e ftohta janë pjesë e përgjigjes natyrale të trupave tanë për të rregulluar temperaturën e trupit dhe nuk duhet të ketë hapësirë për shqetësim.

Por, gjërat mund të bëhen alarmuese nëse i ftohti në duar është i vazhdueshëm, sidomos nëse shoqërohet me ndryshime në ngjyrë lëkure.

Për shembull, duart e ftohta mund të lidhen me problemet me nervat ose qarkullimin e gjakut apo një problem me dëmtimin e indeve të duarve ose të gishtave.

Shkaqet e tjera të duarve të ftohta përfshijnë aneminë, sëmundjen e Buerger, diabetin, sëmundjen e Raynaudit dhe sklerodermën.

Në qoftë se vini re se i ftohti konstant në duart tuaja është shqetësues, atëherë mire do ishte që të konsultoheni me një mjek.