JOQ Albania
Home

Njihuni me fshatin e vërtetë të Babagjyshit, ku Krishtlindjet janë përgjithmonë
Shkruar nga: D Cani | Publikuar më: 07/01/2019 15:26

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Askush nuk e di se si filloi kjo traditë, por Drobak është qyteti i vetëm Krishtlindjeve gjatë gjithë vitit në Norvegji.

I hapur në vitin 1988 në një ndërtesë që daton në 1877, "Shtëpia e Krishtlindjeve" është realiteti i çdo fëmije: një vend ku gjithmonë është Krishtlindja, madje edhe në mes të verës.

Në Julehus, ju mund të blini stolitë e Krishtlindjeve dhe lodra, por gjithashtu të grumbulloni qirinj, mbulesa tavoline dhe çdo gjë tjetër që mund të mendoni.

Për më tepër, Shtëpia e Krishtlindjeve e Tregaarden ka zyrën e saj të postës, kështu që ju mund të dërgoni kartolina për të dashurit tuaj, të stolisur me një vulë të veçantë, kur ata më së paku e presin atë.