JOQ Albania
Home

“A do kemi festë kombëtare të fiqve?”
Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 14/03/2019 16:29

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Nga Alfons Zeneli

Vendimi i Erion Veliajt per shtyrjen e festimeve me rastin e Dites se Veres, tashme ka fituar statusin e proverbes dhe eshte bere objekt humori masiv. Por tallja e qytetareve me kryebashkiakun me spitullaq te planetit, nuk eshte se perben ndonje problem per kete te fundit. Ai eshte mesuar t`i kaloje me sportivitet maksimal te gjitha situatat kur ai kritikohet per veprimet e tij arbitrare, butaforike, korruptive dhe propagandistike. Qe prej vitesh, mediat kane publikuar video, foto dhe bileta avioni te cilat vertetonin prezencen e Erionit neper qytetet e Evropes nderkohe qe brigada e shtypit te Bashkise e shfaqte neper kronika televizive duke hapur gropa pemedh e duke inaguruar uturake enper cerdhet e Tiranes. Megjithese pati nje fluks te madh denoncimesh lidhur me mashtrimin e tij publik, ai asnjehere nuk e rudhi fytyren per kete demaskim. Perkundrazi, vazhdoi me te njejtat ritme komedine e mashtimit persistent. Po keshtu dhe kur beri deklaraten shokuese mbi origjinen e lekeve me te cilat realizoi dasmen madheshtore ne Kala. Jehona e asaj genjeshtre turperuese vazhdon ende por edhe Erioni, poashtu vazhdon ende te mos skuqet as per ate dhe as per mashtrimet e tjera. Ne fakt, per te arritur nivele te tilla atronomike mashtrimi duhet nje kohe shume me e gjate se sa kjo qe Erioni ka ne krye te Bashkise. Me gjase, ai ka lindur si i tille dhe bash per keto veti te arrira , Rama e rekrutoi dhe e katapultoi aty ku eshte. Tani, levizja e fundit nga me spektakolaret e kryebashkiakut ishte shtyrja e festimeve te Dites se Veres. Dita e Veres eshte nje feste pagane mijera vjecare dhe sigurisht qe festohet ne te njejeten dite. Sepse pikerisht ne ate dite qendron dhe kuptimi i saj. Nder mijera vite, dihet qe Dita e Veres nuk mund te kete qene gjithmone kohe bukur, me diell dhe qiell krejtesisht te kalter ashtu sic e do Erioni. Por moti nuk ka qene dhe as qe ka logjike te jete faktor per zhvendosjen ne kohe te festes. Erioni nuk eshte se s`e di kete gje. Perndryshe do e kishte levizur edhe 1 prillin, edhe Vitin e ri Kinez, edhe ditelindjen e vet, edhe kohen e pjekjes se fiqve. Por pervec kesaj ra dhe parashikimi i tij i motit me shterngata shiu. Athere, perse u jarg si kurre me pare duke kerkuar konsensus publik per shtyrjen e festimeve lali i pergjeruar? U tha se kjo kish te benete dicka si kontradikte me protesten e opozites. Mbase dhe e ka shtyrje per shkak te ndonje angazhimi personal. Psh mund te kete planifikuar dicka familiare dhe i kane bere festat karambol. Ne fakt, nuk eshte dhe aq e rendesishme arsyeja se sa mentaliteti dhe guximi i cmendur i tij per te vene dore, shkaterruar e transformuar gjithcka. Ky eshte problemi yne i vertete. Ngritja e tekave personale ne institucion, berja e kalendarit sipas axhendes personale, diktimi i axhendes se popullit, sjellja prej Kim Jongu dhe trajtimi i qytetareve si dishepuj te mjere e te verber…Keto jane preblemet e vereta. Dhe ndaj duhet ajo protesta se ciles i frikesohet edhe ky edhe Surrel Pasha. Ne menyre qe qytetaret shqiptare t`i perzene nga jeta e tyre keta hajdute sharlatane dhe jo keta te perzene qytetaret. Perndryshe, ndonje dite do kemi dhe festen kombetare te fiqve.

Vendimi i Erion Veliajt per shtyrjen e festimeve me rastin e Dites se Veres, tashme ka fituar statusin e proverbes dhe eshte bere objekt humori masiv. Por tallja e qytetareve me kryebashkiakun me spitullaq te planetit, nuk eshte se perben ndonje problem per kete te fundit. Ai eshte mesuar t`i kaloje me sportivitet maksimal te gjitha situatat kur ai kritikohet per veprimet e tij arbitrare, butaforike, korruptive dhe propagandistike. Qe prej vitesh, mediat kane publikuar video, foto dhe bileta avioni te cilat vertetonin prezencen e Erionit neper qytetet e Evropes nderkohe qe brigada e shtypit te Bashkise e shfaqte neper kronika televizive duke hapur gropa pemedh e duke inaguruar uturake enper cerdhet e Tiranes. Megjithese pati nje fluks te madh denoncimesh lidhur me mashtrimin e tij publik, ai asnjehere nuk e rudhi fytyren per kete demaskim. Perkundrazi, vazhdoi me te njejtat ritme komedine e mashtimit persistent. Po keshtu dhe kur beri deklaraten shokuese mbi origjinen e lekeve me te cilat realizoi dasmen madheshtore ne Kala. Jehona e asaj genjeshtre turperuese vazhdon ende por edhe Erioni, poashtu vazhdon ende te mos skuqet as per ate dhe as per mashtrimet e tjera. Ne fakt, per te arritur nivele te tilla atronomike mashtrimi duhet nje kohe shume me e gjate se sa kjo qe Erioni ka ne krye te Bashkise. Me gjase, ai ka lindur si i tille dhe bash per keto veti te arrira , Rama e rekrutoi dhe e katapultoi aty ku eshte. Tani, levizja e fundit nga me spektakolaret e kryebashkiakut ishte shtyrja e festimeve te Dites se Veres. Dita e Veres eshte nje feste pagane mijera vjecare dhe sigurisht qe festohet ne te njejeten dite. Sepse pikerisht ne ate dite qendron dhe kuptimi i saj. Nder mijera vite, dihet qe Dita e Veres nuk mund te kete qene gjithmone kohe bukur, me diell dhe qiell krejtesisht te kalter ashtu sic e do Erioni. Por moti nuk ka qene dhe as qe ka logjike te jete faktor per zhvendosjen ne kohe te festes. Erioni nuk eshte se s`e di kete gje. Perndryshe do e kishte levizur edhe 1 prillin, edhe Vitin e ri Kinez, edhe ditelindjen e vet, edhe kohen e pjekjes se fiqve. Por pervec kesaj ra dhe parashikimi i tij i motit me shterngata shiu. Athere, perse u jarg si kurre me pare duke kerkuar konsensus publik per shtyrjen e festimeve lali i pergjeruar? U tha se kjo kish te benete dicka si kontradikte me protesten e opozites. Mbase dhe e ka shtyrje per shkak te ndonje angazhimi personal. Psh mund te kete planifikuar dicka familiare dhe i kane bere festat karambol. Ne fakt, nuk eshte dhe aq e rendesishme arsyeja se sa mentaliteti dhe guximi i cmendur i tij per te vene dore, shkaterruar e transformuar gjithcka. Ky eshte problemi yne i vertete. Ngritja e tekave personale ne institucion, berja e kalendarit sipas axhendes personale, diktimi i axhendes se popullit, sjellja prej Kim Jongu dhe trajtimi i qytetareve si dishepuj te mjere e te verber…Keto jane preblemet e vereta. Dhe ndaj duhet ajo protesta se ciles i frikesohet edhe ky edhe Surrel Pasha. Ne menyre qe qytetaret shqiptare t`i perzene nga jeta e tyre keta hajdute sharlatane dhe jo keta te perzene qytetaret. Perndryshe, ndonje dite do kemi dhe festen kombetare te fiqve.